مصرف شیر در کودکان

راههای افزایش مصرف شیر در بین کودکان و نوجوانان

با توجه به اینکه شیر یک ماده مغذی است، مصرف آن برای تمام سنین همواره توصیه می شده است.

 

همانطور که می دانید شیر سرشار از کلسیم، پتاسیم، ویتامین های B12،Aو D  می باشد که برای رشد و مستحکم شدن استخوان های کودکان ضروری است.

اما نکته ای که وجود دارد این است که اکثر کودکان تمایلی به نوشیدن شیر ندارند و آمار کودکانی از این قبیل بسیار زیاد است.

باتوجه به اینکه عدم مصرف شیر در دوران کودکی، ممکن است منجر به مشکلاتی از جمله آرتروز و درد استخوان شود، باید به دنبال راههایی از جمله مزه دارکردن آن برای علاقه مندکردن کودکان به نوشیدن شیر کنیم.

در این مقاله از مجموعه پارس ماستر به بررسی راههایی جهت افزایش مصرف شیر در بین کودکان و نوجوانان می پردازیم:

 

        1. شیرکاکائو

به دلیل علاقه ی زیاد کودکان به کاکائو می توان شیر را با کاکائو مزه دار کرد. اما باید دقت داشته باشید که مصرف زیاد شیرکاکائو برای کودکان مناسب نیست و می تواند موجب دفع کلسیم آن ها شود.

شیر کاکائو

        2. شیرموز

کلسیم و پتاسیم موجود در موز بسیار برای رشد کودکان و نوجوانان مفید می باشد. بنابراین ترکیب شیر و موز در رشد و تقویت استخوان های کودکان بسیار مفید است.

شیرموز

 

       3.شیرهویج

هویج نیز به دلیل داشتن ویتامین C و پتاسیم به سلامت و تراکم استخوان ها و جذب کلسیم کمک می کند. پس مصرف شیرهویج نیز می تواند برای کودکانی که تمایلی به مصرف شیر ندارند گزینه ی مناسبی باشد.

شیر هویج

 

        4.شیرپسته

ازبین خشکبار پسته به دلیل مواد مغذی که دارد باعث استحکام استخوان ها، رفع خستگی و تقویت مغز می شود.در نتیجه ترکیب شیر و پسته بسیاری مقوی بوده و از ابتلا به بیماری‌های استخوانی جلوگیری می‌کند. یکی از مهم‌ترین خواص خوردن شیرپسته این است که به درمان آرتروز کمک می‌کند؛ زیرا ترکیب شیرپسته خاصیت ضدالتهابی دارد و به همین خاطر باعث درمان و کاهش درد‌های آرتروزی می‌شود.

شیرپسته

 

        5.شیرعسل

ترکیب شیر با عسل می تواند طبع سرد شیر را بگیرد و باعث مزه دار کردن آن بشود. همچنین وجود برخی آنزیم‌های موجود در عسل باعث هضم سریع‌تر و راحت‌تر شیر می‌شود.

شیرعسل

افزودن دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.